Velikonoční putování: úsek Smilovský Mlýn – Svatý Kopeček – Olomouc

Velikonoční putování s partou kolem Petra Hirsche pokračovalo i další den. Tentokrát jsme zamířili na Svatý kopeček u Olomouce a dále na Olomouc.

Celou noc pršelo… naštěstí ráno to trochu ustalo. Rozhodl jsem se pláštěnku ani nevyndávat, ať se zbytečně nepařím. Pokračovali jsme po modré stezce kolem potůčku Bystřice.

Zaujala mě víska Hrubá Voda, kde se nachází velký sportovně rekreační areál s lyžařským střediskem, bobovou dráhou, dětským hřištěm… mohlo by to tam být krásné i v zimě.

Následně jsme si zkrátili cestu po cyklostezce až do obce Hlubočky, kde jsme původně chtěli zastavit a občerstvit se, ale cukrárna byla ještě zavřena a hospoda vypadala, že je hlavně pro místní štamgasty.

Dále už cesta vedla po žluté turistické značce do kopce směrem na Svatý Kopeček u Olomouce, kde jsme se napojili zpět na Svatojakubskou cestu.

This slideshow requires JavaScript.

Na oběd jsme se zastavili v Hospodě na Schůdkách, kde jsme počkali na zbytek poutníků, kteří si dali pauzu v Hlubočkách. Přišel i reportér z TV Noe a natočil s námi reportáž pro Křesťanský magazín. Pokud mě nevystřihnout, tak mě můžete vidět v TV 19.5.2019 na ČT2 😉

V 14:00 byla domluvena prohlídka poutní baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém kopečku. Bazilika se sice opravuje, ale díky průvodci jsme ji prošmejdili křížem krážem. Podívali se z obou věží, prošli klenbou, zazvonili na zvony, navštívili sakristii, kapli, i vnitřní areál. Děkujeme moc za výklad.

This slideshow requires JavaScript.

Chtěli jsme stihnout z Olomouce vlak v 17:17… jenže prohlídka se dost protáhla. Rozloučili se s poutníky s nahodili zrychlené tempo. Záchranou nám měla být městská hromadná doprava, ale chtěli jsme to alespoň zkusit dát pěší. Janka už byla na pokraji sil. Já udával tempo a motivoval. Výsledek? Oproti odhadu na Mapy.cz jsme to nakonec dali o 22 minut rychleji a na vlak ještě museli 17 minut čekat.

Člověk ani netuší, jaké skryté rezervy energie má, dokud nemá důvod je použít.

V Olomouci jsme tedy ukončili náš 2 denní úsek jinak 10 denní Velikonoční poutě. Děkujeme Petrovi Hirschovi za organizaci i všem spolupoutníkům za skvělou atmosféru a všechny zážitky. Těšíme se na další putování po po Via Sacra – z Rumburka do Hejnic.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..