Svatojakubská cesta: úsek Mladá Vožice – Tábor

Prozkoumali jsme Jihočeskou Svatojakubskou cestu v úseku Mladá Vožice – Tábor. Jaké to bylo?

Odvezli jsme se do Tábora, a potom autobusem (v neděli jezdí v 10:00) do Mladá Vožice, kde jsme vyrazili po červené turistické značce směr jih. Cesta převážně vede málo osídlenou krajinou s o to hezčími malými vískami. Jediný úsek, kde jsou bloudili, byl mezi vesnicemi Mostek a Pohnání, kde se turistická značka ztratila v zarasteném lese a museli jsme to obcházet (díky mobilní mapy.cz).

Před vesnicí pohnání jsme našli 777 gramový 20 cm široký vatovec – pýchavku královskou, kterou jsem zbytek cesty nesl až do Tábora. Byl to skvělý pohled se dívat, jak všichni kolemjdoucí obdivují, co to máme 🙂

U Knížecího rybníka jsme odbočili ze Svatojakubské cesty, která pokračuje do Tábora oklikou přes Sezimovo Ústí, protože už jsme jsme toho prošli dost…. celkem 30 km 🙂

This slideshow requires JavaScript.

Šumavská magistrála: úsek Horní Planá – Vyšší Brod

Poslední 52 km úsek Šumavské magistrály se táhne kolem vodní nádrže Lipno a následně kolem toku Vltavy do Vyššího Brodu.

I když je Lipno vodorovnou vodní plochou, Šumavská magistrála je vedena mírně kolem, a tak i v tento den jsem si užil výstup konkrétně na Liščí vrch.

Velmi fotogenickými místy bylo město Frymburk a Lipno nad Vltavou. Vidno, že se tam investuje hodně peněz, protože je tam postavených mnoho rezortů a vše je upraveno a připraveno na masovou turistiku… přece jenom Lipno je takové „české moře“ 😀

Za nejhezčí úsek považuji terénní sjezd od Loučovic do Vyššího Brodu, který jsem si opravdu užil. Konečně terén, kde jsem stále jel dolů a nemusel šlapat. Vpravo byla vyhlídka na Vltavu a vlevo na Čertovy skály.

This slideshow requires JavaScript.

Po příjezdu do Vyššího Brodu, kde Šumavská magistrála končí, jsem se patřičně pofotil, osvěžil a kouknu na jízdní řády… za 6 minut mi jede vlak. Vystartoval jsem rychle na nádraží, koupil jízdenky a vlak stihl… jinak bych čekal další 2 hodiny. Byla na trase ale výluka. V Rybníku jsme přesedali na autobus… ten mě s kolem nevzal… mám čekat na dodávku. Dodávka dojela s dalším turnusem, ale zavařil se jí chladič. Takže mě nakonec vzali do busu i s kolem. Jenomže už jsem v Českých Budějovicích nestihl rychlík do Prahy… ale byl tam 30 minut zpožděný expres, který právě čekal na nás. Jedno z druhým, nakonec jsem asi po 4 hodinách do Prahy dorazil… ale byl to tedy zážitek 😀

Šumavská magistrála: úsek Železná Ruda – Horní Planá

Druhý úsek Šumavské magistrály vás zavede přes nejvyšší místo trasy ve výšce 1146 m.n.m., který následuje po Filipově Huti.

Ze Železné Rudy následuje trochu nepříjemný úsek po lesní stezce až k rozcestníku Hůrecká silnice. Potom trasa vede většinou po asfaltových cyklostezkách vedle hlavní silnice.

Hezký úsek začíná po překročení řeky Vydra směr Modrava, Filipova Huť a Kvilda. Je to tak krásně opravené a velmi romantické. Projedete nejvýše položenou osadou v ČR (Filipova Huť) a nejvýše položenou obcí v ČR (Kvilda).

Po příjemném sestupu z Kvildy následoval ještě jeden nepříjemný výstup do Českých Žlebů. Už jsem měl v nohách 90 km, proto tento výstup byl hodně namáhavý… ale dalo se to zvládnout.

U Nové Peci dorazíte k vodní nádrži Lipno. Řeknete si, je to vodorovná vodní plocha, to se pojede krásně. Ale ne, trošku nahoru, trošku dolů. Dotáhl jsem to po 119 km do Horní Plané, kde jsem zakotvil v místním kempu.

This slideshow requires JavaScript.

Příběnická stezka podél Lužnice – Dva hrady a unikátní řetězový most

Trasa, kterou vám ukážeme, je dlouhá 10 km, začíná u zříceniny hradu Příběnice a vede po červené podél Lužnice přes Stádlecký most až ke zřícenině hradu Dobronice.

Continue reading