Putování od sv. Jakuba ke sv. Jakubovi Prahou

Ultreia zorganizovala pohodové putování Prahou od sv. Jakuba ve Starém Městě ke sv. Jakubovi do Petrovic. Kudy se šlo?

Začínalo se v kostele sv. Jakuba Většího kousek od Staromáku. Pěší chůze Prahou a v horku není nic moc, nicméně průvodce vybral trasu mimo turistické zóny a přes parky, takže to bylo příjemné. Překvapil mě park Gröbovka s fontánou… jsem v Praze téměř 15 let a ještě jsem ho neobjevil. 🙂 Kdo chtěl, se také mohl osvěžit v Hostivařské přehradě 🙂 Na závěr jsme doputovali ke kostelu sv. Jakuba Staršího v Petrovicích, kde po mši následovalo pohoštění v komunitním centru Camino 🙂

Děkuji za organizaci sdružení Ultreia a průvodcům za hezky strávený den.

This slideshow requires JavaScript.

Putování z Prahy do Jesenice

Zúčastnil jsem se startu extrémní poutě 100 km z Prahy do Číhoště k uctění památky obětí komunismu – Josefa Toufara.

Putoval jsem jeden částečně prvních 20 km a obdivuji ostatní, kteří těch 100 km zvládli za asi 27 hodin. Putovat pěší přes velké město není nic moc, nicméně pokud jste v dobré partě, tak to uběhne rychle… a není potřeba se ani někam komplikovaně přesouvat 🙂

Zimní procházka Prahou: Divoká Šárka pod sněhem

Kde v Praze najít přírodu? Kousek od letiště v oblíbené lokalitě Divoká, Tichá a Dolní Šárka. Oblíbená to destinace Pražáků toužících pro přírodě na dosah ruky. A když napadne sníh (což je v Praze celkem vzácnost), tak procházka Divokou Šárkou získá hned nový rozměr. Vydejte se s námi červenou turistickou značkou na asi 19 km okružní trasu pražskou přírodou. A kdo si chce trasu zkrátit, může absolvovat jenom polovinu a ukončit trasu v Podbabě.

Jako nástupní a výstupní místo doporučujeme zastávku autobusů a tramvají s příhodným názvem Divoká Šárka. Výhodou je, že v okolí se nachází McDonald's i několik restaurací, takže se můžete před a po procházce občerstvit, případně zahřát.

Co vás po cestě čeká a co neminout?

 • Vodní nádrž Džbán
  Oblíbená vodní nádrž s travnatými plážemi a štěrkovým dnem.
 • Zámek Jenerálka
  Půvabnou patrovou stavbu s novobarokními fasádami, trojúhelníkovým štítem v ose průčelí, mansardovou střechou, věžičkou a terasou spatříte na malé výšině v malebném Šáreckém údolí.
  Název pochází od slova generál, protože zde údajně sídlila část rakouského generálního štábu.
 • Kaple sv. Jana V Trní
  Kostel sv. Jana Nepomuckého „V Trníčku“ v Dejvicích postaven r. 1713.
 • Vyhlídka Nad Paťankou
 • Zřícenina letohrádku Baba
  Vystoupáte k dochovaným rozvalinám části letohorádku s pěknou vyhlídkou do krajiny. Letohrádek byl postaven u viničního skladu v roce 1650, tehdejším majitelem vinice Servácem Engelem z Engelflussu.
 • Kostel sv. Cyrila a Metoděje
  Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Nebušicích byl postaven v novorománském stylu v letech 1885 až 1886.
 • Koupaliště Divoká Šárka

Continue reading

Zasněžená procházka Prahou: Naučná stezka Prahy 9 (Libeň-Střížkov-Prosek-Vysočany)

V Praze napadl po dlouhé době sníh a to je skvělá příležitost, proč se vydat na procházku po městě i do oblastí, které běžně znáte. Prošli jsme pro vás Nauční stezku Prahy 9 (z Libně přes Střížkov, Prosek, Vysočany a zpět. Jako startovní a koncové místo doporučuji Pivovar Kolčavka, kde se můžete občerstvi před o po cestě. Trasa je vedena městem po cestách a cyklostezkách. Značení je v spleti budov nevýrazné, proto doporučujeme mapu na mobilu s sebou. Podrobné informace o stezce.

Po cestě kromě informací z panelů můžete také objevit:

 • Torzo železničního mostu
  Torzo viaduktu je pozůstatkem trati, která vedla z Prahy-Těšnova na nádraží Praha-Vysočany.
 • Prosecké skály
 • Vyhlídka Emy Destinové
 • Stanice metra Střížkov
 • Socha J. Wolkera
 • Kostel sv. Václava
  Kostel sv. Václava na Proseku je trojlodní románská bazilika, podle pověsti založena Boleslavem I. v roce 970. Objekt pravděpodobně pochází z 2. poloviny 11. století. Přestavěn byl kolem roku 1200, další gotická úprava proběhla po roce 1470, konečné úpravy byly provedeny během 18. a 19. století. Románská bazilika spolu se zvonicí a hřbitovem tvoří hodnotný soubor architektonických a umělecko historických kvalit.

Continue reading