Kololodí po jadranských ostrovech u Chorvatska

Výleťáci Janička a Milan vyrazili na průzkumní kololodní výlet spojený s ubytováním na jachtě po jadranských ostrovech u Chorvatska. Jak to probíhalo? Dozvíte se v zápisu.

  • Akce: KOLOLOĎ
  • Trasa: KVARNERSKÁ
  • Organizátor: CK GEOTOUR
  • Termín: 10.-19. května 2019
  • Loď: soukromá dřevěná loď JEROLIM
  • Doprava: autobusy VEGATOUR s přívěsy pro kola
  • Účastníci: výleťáci Janička a Milan + 6 dalších z naší skupiny + 24 zpočátku cizích k naplnění kapacity lodě

Na kololodi jsme byli s Janičkou už počtvrté (vždy spokojeni), na JEROLIMU (provozuje se 5-6 kololodí) a Kvarnerské trase prvně. CK GEOTOUR pořádá kololodě už 25 let, je to tradiční a osvědčená akce na kterou pravidelně jezdí uzavřené společnosti, stálé party, dvojice (tentokrát jsme měli i svatební cestu) a nezřídka i jednotlivci. Kdo to zkusí jednou, často se vrací, jako my.

Tato cesta byla vyjímečná z více hledisek. Z důvodu nepřízně počasí (přišla BORA a loď nemohla 3 dny vyplout) jsme zůstali 4 noci v přístavu na Krku a 1 den se pro silný vítr a déšť nedalo ani vyjet na kolech. Tak jsme trávili čas prohlídkou městečka a různými hrami na lodi. Jako delegáta jsme měli majitele CK a ten nám potvrdil, že z hlediska nejnižších teplot, síly větru nejdelšího setrvání v 1 přístavu se toto ještě nestalo a tak jsme se zúčastnili rekordu Geotouru za celou jeho historii.

To samozřejmě narušilo plánovaný program, který jsme museli poopravit – 1 etapu změnit a 1 etapu úplně vynechat. Pak se ale počasí výrazně zlepšilo (někteří se i přismáhli) a poslední 3 etapy jsme si užili do sytosti se všemi terénními vložkami, pamětihodnostmi, hospůdkami a někteří otužilci se i koupali.

My jsme celkem nabicyklovali 204 km, někteří méně a jiní více. Měli jsme treková kola, většina však horská, což je v místních terénech výhodnější. Poslední den jsme prožili ve starobylém Zadaru z organizačních důvodů – povinný odpočinek řidičů autobusu při střídání turnusů.

Přes všechny meteorologické překážky se zájezd vydařil a nám zkušeným i prvně jedoucím se líbil. Nutno vyzdvihnout připravenost a starostlivost delegáta CK, výbornou organizaci chorvatské posádky lodě a zejména znamenitou kuchyni (měli jsme polopenzi) co do chutě i množství. Stalo se i několik cyklodefektů, ale to prostě k takové akci patří.

Důležitý bylo, že nikdo na lodi nebyl potížista, ale to ani jindy, takoví na kololodě asi vůbec nejezdí, a že se nikdo nezranil. Cesta tam i zpět byla bezproblémová díky zkušeným a tolerantním řidičům, nakladačům a vykladačům kol, obsluhovačům občerstvení a pod. Zážitků je, že by se o tom dala napsat kniha a fotek stovky. Nezbývá než doporučit – ale pozor – při větších skupinách rezervovat už v lednu, kapacita lodí je omezena a tyto atraktivní zájezdy bývají velmi rychle obsazeny!

Continue reading