Horobraní v Bílých Karpatech kolem Velké Javořiny

V rámci Horobraní jsme vyrazili navštívit 10 kopečků v Bílých Karpatech v oblasti Velké Javořiny.

Vysílač Velká Javořina představuje dominantu výhledu z české i slovenské strany Bílých Karpat. Můžete tam dojet i autem ze Slovenské strany od Nového Města nad Váhem a občerstvit se v Holubyho chatě. Kousek od vysílače je ještě opuštěná strážná věž Jelenec, na kterou si můžete udělat také výlet.

My jsme se vybrali po hraničním hřbetu – Cestě hrdinov SNP – směrem za západ, kde přímo po cestě můžete odlovit několik kopečků do Horobraní. Nejdříve jsme plánovali asi 21 km trasu, ale bylo krásné počasí a terén nebyl náročný, tak jsme si přidali ještě několik dalších kopečků v oblasti moravského Horňácka.

Navštívili jsme Novou Lhotu a Vápenky až na rozcestí Kamenná bouda, odkud jsme se vrátili zpět… krásných 35 km.

This slideshow requires JavaScript.

Výlet k Luhačovickým pramenům Uherskobrodským krajem

Luhačovice jsou oblíbeným lázeňským místem a také zdrojem minerální vody Vincentka. Až budete poblíž, určitě se zastavte a vychutnejte si lázeňskou atmosféru.

Protože bylo hezké počasí, vybral jsem se prozkoumat pěší trasu z Újezdu u Luhačovic (který je paradoxně u Uherského Brodu), přes Šumice do Luhačovic k pramenu Sv. Josefa. První část cesty vedla po cyklostezce. Po odbočce jsem šel kolem jezírek Na Ovčírce, kde si můžete vychutnat koncert žáb, ale jenom do doby, než odmigrují do potoka, a potom už následovala lesní stezka až do Luhačovic. Já navštívil pramen Sv. Josefa, protože ten chutná jako kyselka. V případě zájmu můžete na kolonádu ochutnat i další prameny. Zpět se dostanete vlakem.

Continue reading