Zimní cyklovýlet: zámek Dobříš – Měchenice u Vltavy

Po návalech sněhu se náhle hodně oteplilo a sluce ukázalo svých 14°C. Ideální příležitost vyrazit na první tohtoroční cyklo-projížďku. Vyrazil jsem prozkoumat Brdské lesy a zámky kousek od Prahy. Krásných téměř jarních téměř 47 km. Pokud na tuto trasu vyrazíte, doporučuji horské kolo, protože terén vede často lesy a i když jsem myslel, že bude půda zamrzlá, opak byl pravdou a většinu cesty jsem se brodil sněhem a blátem. Jako start jsem zvolil nádraží Dobříš, cíl bylo nádraží Měchenice a zpět se můžete dostat vlakem.

Co můžete po cestě zažít a vidět?

  • Muzeum Dobříš
    V novém dobříšském muzeu si můžete prohlédnout exponáty dokumentující historii města. Kromě drobných předmětů nebo rukavičkářských strojů, zde naleznete i řadu interaktivních prvků a modelů.
  • Zámek Dobříš
    Současná podoba rokokového zámku se znaky francouzské architektury pochází z let 1745-65. Až do roku 1945 byl ve vlastnictví rodu Colloredo-Mannsfeld. Po 2. světové válce byl objekt zestátněn a až do roku 1989 sloužil jako Domov spisovatelů. Od roku 1998 je v soukromém vlastnictví. Prohlédnete si rozlehlý zrcadlový sál a 11 pokojů ve stylu rokoka a klasicismu, francouzský a anglický park. Na výběr máte z několika prohlídkových okruhů. V zámku se můžete ubytovat i najíst.¨
  • Památník Karla Čapka
    Památník je věnován osobnosti a dílu Karla Čapka, Olgy Scheinpflugové a Ferdinanda Peroutky. Pořádají se zde komentované prohlídky pro školy a návštěvníci si mohou také projít Naučnou stezku Karla Čapka, která vede okolními lesy. V roce 2013 byl v areálu zahrady odhalen pomníček nejslavnějšímu pejskovi – Dášeňce. Památníku se také říká Strž podle blízkého rybníka.
  • Muzeum zlata Nový Knín
    V muzeu spatříte jeden z nejvýznamnějších exponátů Vikingský náramek, který je vyroben z mosazi a obsahuje menší částice stříbra a další příměsi, jeho celková váha je 37,5 g. V Novém Kníně byl nalezen v roce 1965 a pochází ze Skandinávie. Dále si v muzeu prohlédnete výstavu o historii města Nový Knín.
  • Muzeum trabantů
    Nejen legendární východoněmecká auta značky Trabant posloužila cestovateli Danovi Přibáni a jeho kamarádům jako dopravní prostředek na cestách Hedvábnou stezkou, Afrikou, Jižní Amerikou nebo Austrálií. Kromě nich se cesty zúčastnili polský Fiat 126 (maluch), Jawa, motocykl ČZ 175, kazašský pionýr nebo kyrgyzská Yamaha. V muzeu si prohlédnete spoustu suvenýrů z cest, jako např. kus asfaltu z amazonské džungle nebo lebku sloužící jako talisman.
  • Zámek Mníšek pod Brdy
    Zámek vznikl úpravou stávající tvrze, která sloužila k ochraně a bezpečnosti kupeckých karavan na obchodní trase z Bavor do Prahy. Zámek však v roce 1639 zničila švédská vojska. A tak v letech 1656-72 nechal nový majitel Servác Engel z Engelsflussu sídlo opravit a vtisknout mu novou zásadní podobu. Poslední úpravy proběhly v letech 1910-11 podle návrhu Matěje Blechy. Dnes je to čtyřkřídlý objekt se třemi nárožními šestibokými věžemi. Kolem se rozkládá park s rozlehlým rybníkem. V rámci prohlídkových tras se seznámíte s bydlením drobné šlechty na počátku 20. století. Zajímavostí je, že se v okolí zámku odehrává děj knihy Kája Mařík.
  • Klášter Skalka
    Budova barokního kláštera byla postavena v letech 1692-93 v blízkosti již existujícího kostelíka sv. Máří Magdalény. Stavitelem byl Kryštof Dienzenhofer. Kromě benediktínů zde až do první třetiny 19. století působili františkáni. Po roce 1945 byla vlivem těžby železné rudy narušena statika kláštera. Z bezpečnostních důvodů byla z kláštera sejmuta střecha a nic tak nebránilo v jeho neřízeném chátrání. Teprve po roce 1989 se začalo blýskat na lepší časy, kdy byla budova kláštera obnovena a roku 2001 zpřístupněna veřejnosti. V současnosti prostory slouží pro pořádání výstav a koncertů.
  • Zámek Řitka
    Kolem roku 1650 byl na místě původní tvrze postaven barokní zámek. Ten později často měnil své majitele, posledními předválečnými byla rodina Brandisů. Část života zde prožila i Lata Brandisová, zatím jediná ženská vítězka Velké Pardubické z roku 1937. Po 2. světové válce prostory sloužily jako sklad pražských obchodních domů.
    Dnes spatříte rekonstruovaný objekt s nedalekou výcvikovou military dráhou pro koně. Navštívit můžete také Muzeum Laty Brandisové.
  • Zámek Trnová
    Zámek byl přestavěn z obytné budovy statku ve 2. polovině 18. století Kristiánem Josefem Paulinem von Gfässer, pánem na Bratronicích. Postupem let se na zámku vystřídalo několik majitelů. Za zmínku stojí bratr známého skladatele – Václav Škroup. Za držení továrníkem Daňkem prošel zámek úpravou do podoby, jakou známe dnes. Byl postaven slavnostní sál se schodištěm nebo nárožní věžičky. Zajímavostí je, že počátkem 20. století na zámku s oblibou pobývala operní pěvkyně Ema Destinová. V současnosti je objekt využíván jako hotel nebo jako místo pořádání firemních setkání či svateb.

This slideshow requires JavaScript.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..