Výlet přes severní Kokořínsko: Zahrádky – Vlhošť – Helfenburk – Úštěk

Máte rádi pískovcové soutěsky, krásné vyhlídky, středověké hrady a romantické historické centra měst? Potom se vydejte na 22 km výlet v úseku Zahrádky – Úštěk (nebo opačně).

Začít můžete z obou směrů. Zpět se dostanete pohodlně vlakem… jenom počítejte s tím, že nejezdí tak často… alespoň přes víkend. Většina cesty vede lesem, takže i ve parném létu budete v příjemném chládku. Občerstvení je tak přiměřeně a k dispozici je i studánka s pramenitou vodou.

Užijte si hezký výlet a po cestě navštivte:

 • Zámek Zahrádky
  Po roce 1623 se majitelem zámku stal Albrecht z Valdštejna, který nechal původní objekt barokně upravit a založil park. Po jeho smrti vlastní zámek až do roku 1897 Kounicové a následně Lichtejštejnové. Po zestátnění v roce 1945 objekt sloužil jako domov mládeže a středisko jazykové přípravy zahraničních studentů. Kolem zámku se rozprostírá rozsáhlý anglický park.
 • Skalní tvrz Jiljov
  Spatříte dochované základy malého nepravidelného čtvercového stavení vytesané do skály. Po tesaných schodech vystoupáte na zbytky skalní tvrze, které jsou upraveny na vyhlídku.
 • Vyhlídka Vlhošť
  Vyhlídka se nachází na skalním ostrohu na úbočí hory Vlhošť u žlutě značené turistické cesty. Je zde krásný rozhled po krajině v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.
 • Zřícenina hradu Helfenburk
  Romantická zřícenina hradu leží v malebném Ptačím dole. Jeho počátky lze datovat do roku 1378. Později toto panství patřilo pražským arcibiskupům, posledním z nich byl Jan Očko z Vlašimi. V roce 1592 přechází Hrádek do majetku Sezimů z Ústí, kteří však samotný hrad neobývali, ale drželi zde malou vojenskou posádku.
 • Úštěk
  První písemná zpráva pochází z roku 1218. Město se nachází v nadmořské výšce 242 metrů. Mezi kulturní památky patří Pikartská věž, hrad, ptačí domky a židovská synagoga. Natáčely se zde filmy Kolja a Rebelové.

This slideshow requires JavaScript.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..