Motovýlet Kokořínskem na hrad Houska

Kokořínské skály se dají obdivovat i ze sedla motorky. V tomto výletě se podíváme na hrad Houska.

Schválně jsem se chtěl vyhnout dálnici, tak hned po výjezdu z Letňan jsem se vydal na Mělník odbočkou přes Líbeznice. Dálnice to nebyla, ale na sobotu dost hustý provoz. Z Mělníka dále na Liběchov a potom už krásnými zatáčkami až do Dubé, kde se odbočuje na hrad Houska.

Parkoviště pod hradem je zpoplatněno pro motocykly částkou 30 Kč a čeká vás ještě asi 1 km pěší pochod až na hrad. Je asi hodně oblíbený… vždyť možnost podívat se do opravdové brány do pekel není jenom tak. Jsem byl až překvapen, že na jednu prohlídku nás tam snad šlo asi 100 návštěvníků… průvodce Míra musel výklad dělat na 2x, aby všichni slyšeli.

Apropó… pokud půjdete na prohlídku… průvodce Míru určitě doporučuji. Jeho sarkasticky ironicky zábavný výklad… to je unikát 😀 Místy jsem netušil, zda ty jeho evidentně zábavné poznámky myslí z legrace nebo doopravdy. Doporučuji zažít naživo 😉

Dále jsem měl v plánu vyrazit do Nového Boru, ale hnala se tam velká bouřka… tak jsem to stočil a následně utíkal před jednou bouřkou se severu, potom před další ze západu… a tak jsem skončil opět v Mělníku a zpět do Prahy to trochu schytal… toho deště… ale byla to jenom chyba časování… kdybych vyrazil o 10 minut později, mohl jsem to mezerou stihnou akorát 🙂

This slideshow requires JavaScript.

Výlet přes severní Kokořínsko: Zahrádky – Vlhošť – Helfenburk – Úštěk

Máte rádi pískovcové soutěsky, krásné vyhlídky, středověké hrady a romantické historické centra měst? Potom se vydejte na 22 km výlet v úseku Zahrádky – Úštěk (nebo opačně).

Začít můžete z obou směrů. Zpět se dostanete pohodlně vlakem… jenom počítejte s tím, že nejezdí tak často… alespoň přes víkend. Většina cesty vede lesem, takže i ve parném létu budete v příjemném chládku. Občerstvení je tak přiměřeně a k dispozici je i studánka s pramenitou vodou.

Užijte si hezký výlet a po cestě navštivte:

 • Zámek Zahrádky
  Po roce 1623 se majitelem zámku stal Albrecht z Valdštejna, který nechal původní objekt barokně upravit a založil park. Po jeho smrti vlastní zámek až do roku 1897 Kounicové a následně Lichtejštejnové. Po zestátnění v roce 1945 objekt sloužil jako domov mládeže a středisko jazykové přípravy zahraničních studentů. Kolem zámku se rozprostírá rozsáhlý anglický park.
 • Skalní tvrz Jiljov
  Spatříte dochované základy malého nepravidelného čtvercového stavení vytesané do skály. Po tesaných schodech vystoupáte na zbytky skalní tvrze, které jsou upraveny na vyhlídku.
 • Vyhlídka Vlhošť
  Vyhlídka se nachází na skalním ostrohu na úbočí hory Vlhošť u žlutě značené turistické cesty. Je zde krásný rozhled po krajině v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.
 • Zřícenina hradu Helfenburk
  Romantická zřícenina hradu leží v malebném Ptačím dole. Jeho počátky lze datovat do roku 1378. Později toto panství patřilo pražským arcibiskupům, posledním z nich byl Jan Očko z Vlašimi. V roce 1592 přechází Hrádek do majetku Sezimů z Ústí, kteří však samotný hrad neobývali, ale drželi zde malou vojenskou posádku.
 • Úštěk
  První písemná zpráva pochází z roku 1218. Město se nachází v nadmořské výšce 242 metrů. Mezi kulturní památky patří Pikartská věž, hrad, ptačí domky a židovská synagoga. Natáčely se zde filmy Kolja a Rebelové.

Continue reading