Autočundr přes Česko-Německé Lužicko

Akce: Česko – Německé Lužicko
Účastníci: Milan a Janička
Termín: 12.-14.7.2019
Charakter výletu: autočundr

Myšlenka vznikla tak, že jsme chtěli vyzkoušet spaní v našem novém (ojetém) Chrysleru Town&Country a Janička měla už delší dobu v úmyslu navštívit hrad Oybin. Tento víkend se nám k tomu oboum hodil.

V pátek večer jsme přijeli za vytrvalého deště kolem 21 hod. do oblasti Jablonného v Podještědí a k našemu nemilému překvapení jsme nenašli jedinou otevřenou hospodu při hlavní silnici až Restaurace Penzion Lemberk v obci Lvová (otevřeno jen do 22 h.!!) pivo 12° Urquel za 50,-Kč !! ale nebylo jiný řešení, protože všechny ostatní restaurace, motely atd. v okolí byly buď trvale opuštěny, nebo v tuto dobu už zavřeny. Po pár pivech jsme přespali v pohodě na parkovišti u restaurace.

Oybin je lázeňská vesnice (asi 8 km v Německu za hranicemi) s úžasným hradem – spíše ruinou na nevysokém kopci na jehož úbočí je na pohled běžný kostel, ale uvnitř s neopakovatelnou nádherou výzdoby. Vede tam z Žitavy krásná úzkokolejka s historickými vláčky a parní mašinkou. Měli jsme štěstí, že jsme tam neplánovaně trefili zrovna BURGFEST, což je představení v celém areálu hradu ve středověkých úborech – hudební, taneční, kejklířské, řemeslné apod. Samozřejmě s mnoha stánky s prodejem nejrůznějších pochutin a suvenýrů. Zážitek je výstup na místní nejvyšší hradní věž – rozhlednu a prohlídka muzea Oybinu. Vstupné bylo 8 Euro/os. (nevím kolik to je když není Burgfest ?)
1/2L dobrého piva u stánku za 3,50 E. Po proslídění všech okružních cest jsme navštívili restauraci u lanovky (již dlouho nefunkční dvousedačka) s výbornou gulášovou polívkou (5,80E) srovnatelnou s naší porcí hovězí guláš s chlebem. Přestože během dne nás zastihl 2x prudší déšť  (přečkali pod stříškou u výčepu a hudebního pódia) a 2x mrholení (pod deštníkem i bez), moc se nám to líbilo a včetně procházky po části naučné stezky OYBINWEG jsme ušli kolem 10km.
Je tam i muzeum historické železnice, ale to už jsme nestihli, máme jen prospekt. Jako celodenní výlet vřele doporučujeme, vhodné i s dětmi, mimořádný zážitek hlavně koho zajímá historie a architektura.

Protože je v létě dlouho světlo, ještě týž den jsme stihli v podvečer prohlídku úžasné turistické atrakce DUTÝ KÁMEN, asi 1,5 km od motorestu Dutý kámen, kde jsme se stavili na pivo (Kozel 10°) a kafe, těsně před Cvikovem. Není to moc známý, ale opět můžeme doporučit, byli jsme mile překvapeni. Pak jsme zakoupili levnější benzín u cvikovské pumpy ONO.
Večer jsme strávili v pivovarský hospodě Sladovna ve Cvikově se míšenými pocity. Pivo 10° BRRRR, 11°obstojný, 12°dobrý, 13°polotmavý jsme nevyzkoušeli. Prostředí příjemný, obsluha (mladý holky) po napomenutí všímavá, ceny piva přijatelný, jídla vyšponovaný, otevřeno do 23 hod.
Pak jsme si dosyta vychutnali lůžkovou úpravu našeho Chrysleru v nedaleký zastrčený ulici.

V neděli nám také vše vyšlo podle plánu i když s menším časovým posunem. Posnídali jsme v místním Penny marketu a ze Cvikova přejeli do Krompachu.Pak následoval půldenní pěší výlet po červený turistický trase, asi 8 km. Kolem tisíciletého tisu na kopec HVOZD 752 m.n.m. Je tam přímo na hranicích příjemná hospoda s dobrým pivem – 3,90 E/0.5L. V tu chvíli byla i dobrá viditelnost – krásný výhledy do Česka i Německa s orientačními tabulemi.
Odtamtud je jen co by kamenem dohodil a zbytek došel k pěkný kamenný rozhledně HOCHWALD se 139 dřevěnými schody, což byl hlavní cíl našeho pochodu. Vstupné je 1,5 E/os. Pod ní je malá útulná hospůdka, ale s nepříjemnou obsluhou, ne moc dobrým pivem 4 E – 1/2L a nikde tu nemají odpadkový koše!
Zpátky jsme pro změnu zvolili cestu po modrý a návazně žlutý turistický trase přes HAIN a VALY do Krompachu k autu. Tentokrát nás tolik netrápil déšť, jen 2x slabě zamrholilo, což nebylo ani na pláštěnku, takže velmi zdařilý výlet. Upozorňuji na nutnost kvalitní pevný obuvi, jsou tam delší úseky hodně kamenitý, hrbolatý a příkrý!!

Cestou domů jsme poslouchali směsku písniček božského Káji k jeho 80-tinám.
Celkově shrnuto – přes páteční a sobotní nepřízeň počasí krásný víkend, i tak blízko jsou velké úžasy, o kterých jsme dlouho nevěděli!

This slideshow requires JavaScript.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..