Křížem krážem na motorce přes Krušné hory

Když je v létě teplo, je potřeba vyrazit do hor – do Krušných hor – a na motorce se ani tolik nezapotíte. Podívejte se tipy, co můžete navštívit v České i Německé části Krušných hor.

Náš výlet začneme na Hoře sv. Šebestiána. Pokud se tam vyberete z Chomutova, tak vás čeká pohodová cesta s výhledy.

Jako první zastávku se můžete zastavit na vrchu Hirtstein, kde můžete pozorovat odhalený skalní masiv vzniklý sopeční činností.

This slideshow requires JavaScript.

Dále můžete pokračovat ke kostelu sv. Václava ve vesničce Kalek.

This slideshow requires JavaScript.

Dále se zastavíme v německém Saigerhütte, který představuje skanzen zpracování rudy na drahé kovy.

This slideshow requires JavaScript.

V Krušných horách se hodně kutalo. Můžete se projít v podzemí v Mikulášské škole.

Největší a nejznámější štola Krušných hor ve středověku sloužila k těžbě stříbra a mědi. Dnes zatopené chodby sahají do hloubky až 157 m. Za války štola sloužila jako protiletecký kryt, v roce 1945 zde měly být dokonce ukryty archiválie německé říše. V současné době je opraveno a zpřístupněno 420 m štoly.

This slideshow requires JavaScript.

A o kousek dále vystoupáte na rozhlednu Hláska na Hoře sv. Kateřiny.

Kamenná válcová rozhledna byla zpřístupněna v roce 1902. Z prosklené vyhlídkové plošiny ve výšce 16 metrů se můžete kochat výhledem na Novou Ves, České středohoří s vrcholem Milešovka nebo německé příhraničí.

This slideshow requires JavaScript.

Další rozhlednu, kterou můžete navštívit, je rozhledna Jeřabina… je to od cesty kousek do lesa.

Nejdříve zde stála dřevěná rozhledna. Ta byla zničena za 1. světové války. Později ji nahradila nová dřevěná věž. I ta však byla brzy zničena. Až v roce 2009 byla rozhledna obnovena podle vzhledu té původní. Nyní rozhlednu tvoří kamenný základ a dřevěná nástavba o výšce 6 metrů. Z vyhlídky máte pěkný kruhový rozhled na okolní kopce Krušných hor, České středohoří a do údolí.

This slideshow requires JavaScript.

Po cestě jsem objevil i sport areál Klíny, na kterém se dá vyblbnout na bobové dráze a singletreku i v létě.

This slideshow requires JavaScript.

Další zastávkou byl areál Cisterciáckého kláštera Osek. Aktuálně je tam v provozu klášterní pivovar, točená zmrzlina… ale klášterní kostel je v rekonstrukci.

Pro veřejnost je přístupný vstupní areál, který obsahuje informační a turistické centrum, galerie, kostel, křídlová chodba a kapitulní síň. Klášter založili na počátku 13. století jako románský konventní chrám. V pozdějších letech prošel stavební přestavbou. S klášterem je spojená manufaktura na výrobu punčoch a okolo kláštera je rozsáhlý park. Patřil mezi nejvýznamnější kláštery v době baroka a byla k němu připojena mimo jiné i lékárna, obrazárna, kabinet minerálů, muzejní sbírky a astronomická observatoř.

This slideshow requires JavaScript.

Dále jsem vystoupal do Dlouhé Louky odkud úsek až do Moldavy považuji za asi nejhezčí, kterým jsem procházel. Musí to být super na běžkách i na kole. V Moldavě se můžete podívat na historické nádraží a železnici, kterou bylo oříšek postavit.

This slideshow requires JavaScript.

Zastavil jsem se ještě na vyhlídce na Bouřnáku, v obci Hrob v výlet ukončil v Dubí u kostela Neposkvrněného početí Panny Marie.

This slideshow requires JavaScript.

Na závěr ještě několik záběrů z motojízdy z Hory sv. Šebastiána na vrch Hirtstein… 😉

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..