Putování po Via Sacra: Rumburk

Via Sacra je turistická stezka po starém kulturním regionu. Vede po jedinečných sakrálních stavebních dílech a uměleckých pokladech rozmístěných v Trojzemí Německa, Polska a České republiky. Svatá cesta prochází Horní Lužicí, Dolním Slezskem a severními Čechami využívajíc staré obchodní a poutní stezky. Po rozšíření Evropské unie na východ lze nyní znovu objevovat region, který byl po dlouhou dobu zapomenut.

Vybral jsem se prozkoumat část této stezky v úseku Rumburk – Hejnice – Liberec s účastí na Mezinárodní pouti smíření Panny Marie – Prostřednice všech milostí v Hejnicích na Liberecku, kterou organizoval Poutník Petr Hirsch.

Naše cesta začala v Rumburku, kde jsme se všichni potkali a ubytovali na faře u Kostela sv. Bartoloměje. Fara má ubytovací kapacitu přes 20 lůžek, takže pokud budete putovat přes Rumburk, zkuste se zeptat na možnost přespání. V kuchyňce jsme dostali pohoštění a v 21 hodin následovala speciální prohlídka Lorety při svíčkách.

Loreta je dům Matky Boží Marie… tedy jeho kopie podle vzoru z italského Loreta, kde byl dům Marie přenesen z Izraele. Díky tomu poutníci nemuseli až do Itálie a dostalo se jim návštěvou stejných milostí, jako v italském Loretu. Na území České republiky bylo přes 40 Loret, ale většina je již zbořena, takže jednu z mála můžete navštívit právě v Rumburku.

Loreta v Rumburku obsahuje některé zvláštnosti, které v jiných nenajdete… ale to se dozvíte už na prohlídce.

Po prohlídce jsme následovali na faru, kde Petr přinesl z Velikonoční poutě skvělé víno, takže o příjemný večer bylo postaráno. Na první den poutě dorazilo 6 poutníků. Další den nás ale čekala dlouhá cesta přes 30 km, takže kolem 23 hod. jsme se vybrali načerpat energii do dalšího dne spánkem.

Jak to pokračovalo..? Dočtete se v pokračování putování po Via Sacra v úseku Rumburk – Žitava.

This slideshow requires JavaScript.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..