Cesta Vojty Náprstka krásnou přírodou Českého krasu

Už jste určitě slyšeli o Klubu českých turistů, ale možná nevíte, že jeho zakladatelem je cestovatel Vojta Náprstek. A právě po něm je také pojmenovaná nejstarší značená turistická cesta v Čechách. Červeně značená trasa začíná na náměstí v Berouně a vede před kopec Herinky do Svatého Jana pod Skalou. Dále přes Český kras až do Karlštejna.

Trasu začneme v Berouně a zpět se z Karlštejna můžeme vrátit vlakem. Auto se dá zaparkovat v Berouně na ulici Zborovské nábřeží. Potom se vydáme spolu do centra Berouna na Husovo náměstí, kde se můžete pokochat historickými budovami, kašnou a pomníkem… a kde začíná Cesta Vojty Náprstka.

Od kašny se vybereme směrem na jih k vlakovému nádraží, kde zatočíte doleva a kolem dálnice přes Berounku se vydáte až k nemocnici. To je celá trasa městem, potom už následují jenom lesy, a pokud se vyberete v zimě, tak i romanticky zasněžené lesní stezky.

Přes odbočkou dolu do údolí Svatého Jana pod Skalou si můžete udělat odbočku a podívat se na vyhlídkové místo.

U kláštera se můžete zastavit a v případě, že bude otevřen kostel, tak i podívat na jeskyni poustevníka Ivana. Z pravé strany se nachází studánka, kde se můžete osvěžit v pramenu sv. Ivana. Potom se vrátíme zpátky a ze zadní strany kláštera pokračujeme lesem stále po červené stezce.

Po cestě ještě můžete narazit na Bubovické vodopády, ve kterých teče voda jenom po vydatných deštích nebo oblevě.

Krátce před příchodem ke Karlštejnu se ještě můžete pozastavit u Dubu sedmi bratří, kde se nachází také altánek na krátké občerstvení.

Naše cesta končí u hradu Karlštějn. Pokud vyrazíte brzy a v sezóně, tak můžete stihnout ještě prohlídku.

Na vlakové nádraží stačí zběhnout dolu k Berounce, dále přes most a u tratě zabočit vpravo. Přeji hezký výlet.

Trasu je možné zvládnout pěší do 5 hodin a urazíte kolem 20 km.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..