Zveme Vás na krásnou podzimní procházku lesy Křivoklátska. Náš výlet začíná v obci Hudlice, kde se narodil Josef Jungmann. Dále přes hřbet Krušné hory vystoupáte na rozhlednu Máminka (609 m.n.m.) odkud je možné se vrátit zpět. Případně si můžete trasu prodloužit přes proboštství Velíz do Kublova. (12 km). V případě, že se rozhodnete vrátit zpět pěší, čeká vás ještě 9 km zpět do Hudlic. Celkově je možné výlet zvládnout za krásných 5 hodin. Profil trasy.
Tipy, kde se po cestě zastavit:
Památník Josefa Jungmanna (Hudlice)
Rodný dům a památník Josefa Jungmanna stojí v obci Hudlice nedaleko Berouna. Jde o typickou staročeskou roubenou chalupu z roku 1718, ve které najdeme dobové zařízení a také expozici představující život a dílo Josefa Jungmanna.
Kostel sv. Tomáše
Pseudorománský kostel z let 1874-76. Na jeho místě stával dřevěný kostelík. Zajímavostí je, že byl při stavbě nového kostela obezděn a zbourán teprve, když byla nová svatyně dokončena. Vnitřní zařízení pochází převážně z 19. stol. V interiéru se mj. nachází také obrazy od Josefa Hellicha.
Rozhledna Máminka
Stojí na místě bývalé dřevěné triangulační věže, její výška je 33 m a vystoupáte k rozhledu 96 schodů. Při dobrých podmínkách lze vidět Šumavu, Klínovec či Ještěd.
Kostel sv. Jana Křtitele (Kublov)
Kosmova kronika vypráví příběh, podle něhož si na Velíz vyjel na lov Přemyslovský kníže Jaromír. Zde ho však zrádně zajali a týrali nenávistní Vršovci a až v poslední chvíli byl zachráněn družinou, kterou z Prahy přivedl služebník jménem Hovora. Jaromír zde snad z vděčnosti za záchranu nechal postavit kapli, která byla později zasvěcena sv. Janu Křtiteli. V roce 1037 daroval kníže Břetislav I. Velíz benediktinům, který zde zřídili poustevnu a počátkem 14. století vybudovali kamenný kostel a proboštství. Kostel byl v 18. století barokně přestavěn. Velkou zásluhu na jeho dnešní podobě má akademický sochař, restaurátor a jáhen Karel Stádník (+ 2011).
Pamětní síň J. L. Zvonaře (Kublov)
Hudební skladatel a pedagog Josef Leopold Zvonař, který se v Kublově narodil, byl významnou osobností Českého národního obrození. Dodnes je známá píseň Vlastenské hory („Čechy krásné, Čechy mé, duše má se touhou pne…“), k níž složil hudbu. Památky na jeho život a dílo lze spatřit v pamětní síni v prvním patře místní školy.