Krušnohorská magistrála: úsek Cheb – Horní Blatná

Zdolání Šumavské magistrály byl zážitek… co tak si ho zopakovat? Vybral jsem tentokrát jasný další cíl: Krušnohorskou magistrálu.

Naplánoval jsem si to na 3 dny, takže bylo potřeba šlápnout do pedálu. Do startu v Chebu jsem se dostal pohodlně vlakem a po nakoupení zásob jídla a pití vyrazil na cestu. Trasa vede celkem po rovince kolem Františkových Lázní přes Skalnou, Plesnou až po Luby, kde ale už začíná stoupání. V Kraslicích další doplnění zásob a další stoupání až na Rolavu. Tam začínají Krušné hory tak, jak jsem si je představoval. Krásné vysekané louky osvětlené sluncem v neporušené přírodě.

Netušil jsem, kam až dojedu… začalo se stmívat. Obhlížel jsem se už po nějakých přístřešcích… musím pochválit správu Krušných hor, že opravdu myslí na cyklisty a turisty, protože přístřešky na nocleh byly opravdu prostorné… ale bylo tam také hodně otravného hmyzu a podcenil jsem přípravu na chlad. Proto jsem se rozhodl zkusit štěstí a najít si ubytování v Horní Blatné… což se nakonec podařilo. Asi jsem udělal dobře, bylo potřeba po tak náročném výstupu nasbírat síly.

A kolik to za dnes bylo? 96 km 🙂 … a pokračování z Horní Blatné následuje zde.

This slideshow requires JavaScript.

Cyklostezka Ohře: od pramenů až do Chebu

Řeka Ohře pramení v Německu kousek od hranic blízko Weissenstadtu jako „Eger„, což je její německý název. Pokud se rozhodnete cyklostezku Ohře projet na kole až od pramene, tak se k pramenu můžete dostat např. od německého města Marktredwitz, kde zajíždí z Chebu vlak v kooperaci s Českými dráhami a nemusíte si připlácet za mezinárodní jízdenku. Čeká vás za to ale trochu stoupání… 🙂

Cestou k pramenu jsem zjistil, že Ohře má tzv. starý pramen, kde je hezká studánka na pitnou vodu, a potom oficiální pramen, který je patřičně vyzdobený tesanými kameny.

Stezka je na německé části značená jako Eger radweg, někde hodně a někde značení chybí, proto doporučuji mít s sebou mapu. Co se týče trasy, je hodně vedená po lesních a polních cestách… přece jenom na území Německa je jenom kousek a asi není až tak oblíbená.

Od pramene cesta převážně klesá, takže není příliš náročná. Osobně jsem v Hohenbergu u hranic z ČR nepochopil úplně značení a jel sem severně. Správně byste měli odbočit ještě jižně na Schirnding a obejít vodní nádrž Skalka jižně až do Chebu, kde už začíná jako cyklotrasa č. 6 a je vedena po krásně vyasfaltovaném povrchu. 🙂

This slideshow requires JavaScript.